Sunteți în secțiunea: Prima pagină > Proceduri parlamentare > Dezbateri > Calendar 2023 > 21-03-2023

Ședința Camerei Deputaților din 21 martie 2023

 Fragmente relevante pentru următoarea interogare: 
Vorbitor: Dumitru Coarnă

Declarații politice și intervenții ale deputaților: Dumitru Coarnă - declarație politică intitulată Guvernele lui Klaus Werner Iohannis au triplat datoria externă a României;

Domnul Dumitru Coarnă:

Bună dimineața!

Mulțumesc, domnule președinte.

Declarație politică intitulată "Guvernele lui Klaus Werner Iohannis au triplat datoria externă a României".

Doamnelor și domnilor colegi parlamentari,

Sunt convins de faptul că vă amintiți de celebra sintagmă "guvernul meu" a lui Klaus Werner Iohannis. De la "guvernul meu" s-a trecut, pas cu pas, la "guvernele mele". Dar guvernele lui Klaus Werner Iohannis au lucrat împotriva interesului național, reușind să tripleze datoria externă a României.

Poporul român a ajuns dator vândut. Astăzi avem de rambursat peste 140 de miliarde de euro. Ce ar însemna această sumă? Venituri decente, modernizarea infrastructurii României, chiar și construcția unei autostrăzi din România și până în Japonia, cea mai recentă destinație turistică a lui Klaus Werner Iohannis. Or, românii nu au venituri decente, România nu are un sistem medical performant, iar infrastructura rutieră nu corespunde cerințelor actuale. Deci ne întrebăm: unde sunt banii? Cine i-a furat?

Reușitele guvernelor lui Klaus Werner Iohannis au fost împotriva intereselor poporului român, în sensul că au fost închise și ultimele capacități de producție ale României. Astăzi nu mai producem nimic, totul este de import. Klaus Werner Iohannis a făcut din România o colonie. PSD, PNL, UDMR și USR au făcut din resursele naturale - petrol, gaze, păduri - cadouri, au exportat și exportă forță de muncă ieftină, forță de muncă, de altfel, calificată. În schimb, ne importăm propriile resurse naturale - petrol, gaze, păduri - și produse de larg consum la prețuri exagerat de mari. Astăzi am ajuns să dăm pe alimentele de bază mai mult decât un austriac, francez sau german.

Se pare că statul român este creat pentru PSD și PNL. Cele două partide și-au angajat membrii la stat și au construit un aparat birocratic corupt și folosit în propriul interes. Acești membri PSD și PNL mimează munca, prin urmare fiecare român trebuie să le suporte salariile și beneficiile exagerate. Dar lăcomia lor este extrem de mare, iar pentru a o satisface oamenii lui Klaus Werner Iohannis s-au împrumutat pe spatele nostru, al românilor. Copiii noștri vor plăti ca acești impostori de la PSD și PNL să trăiască ca niște paraziți.

Totodată, România a devenit și cea mai mare agenție de turism a lui Klaus Werner Iohannis care, pe final de mandat, a decis să viziteze tot ce a ratat până acum. Turism prezidențial fără niciun beneficiu real pentru economia României, pentru cetățenii României, pentru mediul de afaceri românesc.

Domnilor Klaus Werner Iohannis, Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă, până unde aveți de gând să mergeți cu îndatorarea acestui popor? Măcar să se știe câte generații viitoare au fost îndatorate pentru plata incompetențelor și aroganțelor voastre! Românii au dreptul să știe!

Dumitru Coarnă, deputat neafiliat, Circumscripția nr. 12 Călărași.

Mulțumesc, domnule președinte.

      ................................................
Dezbaterea Propunerii legislative pentru modificarea Legii nr. 303/2022 privind statutul judecătorilor și procurorilor (Pl-x 726/2022) (rămasă pentru votul final).  

Domnul Dumitru Coarnă:

Mulțumesc, domnule președinte.

Avem de-a face cu două lucruri fundamentale.

Deciziile Curții Constituționale sunt obligatorii. Aceasta înseamnă că în momentul în care nu pui în executare, tu, magistrat, încalci legea și, sigur, pe cale de consecință, ar trebui să fii și cercetat, cel puțin disciplinar.

Am avut această abatere disciplinară introdusă în 2012 de către, ce să vezi?, același ministru, Predoiu, pentru că avem o decizie a Curții Constituționale din 2012, Decizia nr. 2, care obliga la introducerea în legea-cadru, în statutul magistraților, a acestei abateri disciplinare. Sigur că în 2022, în urma presiunilor externe, crezând că noi vom fi primiți în Schengen, am renunțat la suveranitatea constituțională.

Noi trebuie să ne raportăm la Constituția României, nu la alte Constituții.

Sigur că în interiorul Constituției o să vedeți că avem un mecanism care face corelarea între dreptul intern și dreptul european. Dreptul european mi se aplică atunci când îmi este mai favorabil mie, justițiabil.

Sigur că problema de fond rămâne la aplicarea unitară a legii, pentru că în afară de deciziile CCR, avem și decizii ÎCCJ, adică Înalta Curte de Casație și Justiție, care emite un recurs în interesul legii în momentul în care constată că două sau mai multe acțiuni cu același obiect și părți diferite au soluții diferite. Atunci Înalta Curte de Casație se pronunță. În momentul în care devine definitivă, este obligatorie în aplicarea legii.

În condițiile actuale, judecătorii devin, dacă vreți, putere de reglementare. Practic, judecătorul are opțiunea să reglementeze și să aplice dreptul pe care îl dorește.

Eu am susținut aceste amendamente, le-am și depus la momentul respectiv și astăzi le susțin și voi vota în consecință.

Mulțumesc.