Titus CORLĂȚEAN
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 20 december 2007 - resignation
replaced by: Ioan Adam

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Foreign Policy - Secretary

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs
The Committee for European Integration (until dec. 2006)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Socialist Group in the European Parliament
- Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until feb. 2007 
- Socialist Group in the European Parliament

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Netherlands - until dec. 2007
 Friendship parliamentary group with Italian Republic - until dec. 2007