Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2020-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
Legături:
alin.colesa@cdep.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2020-prezent > Camera Deputaților > Ilie-Alin Coleșa Versiunea pentru printare

Ilie-Alin COLEȘA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2020-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.13 CLUJ
data validarii: 21 decembrie 2020 - HCD nr.70/2020

Formatiunea politica:
AUR-Alianța pentru Unirea Românilor

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar AUR  Vicelider - din mai 2022
 - până în sep. 2023
   Lider - din sep. 2023

Comisii permanente
Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor (din iun. 2022) - Secretar (din oct. 2022)
Comisia pentru știință și tehnologie (din oct. 2022) - Vicepreședinte (din mai 2023)
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (feb. 2021 - sep. 2023)
Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice (mai - iun. 2022)
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (iun. 2022)
Comisia pentru știință și tehnologie (feb. 2021 - mai 2022) - Secretar (din mar. 2021)

Comisii speciale
Comisia specială a Camerei Deputaților pentru automatizare și viitorul muncii (până în feb. 2023)

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru sprijinirea procesului de aderare a României la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică(OCDE)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Camerei Deputaților la Adunarea Interparlamentară a Ortodoxiei  membru
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - din apr. 2023 Vicepreședinte

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Macedonia de Nord - din dec. 2022 Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Albania 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Danemarcei - din dec. 2022
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Chile 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Elenă 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:307 (în 164 sedinte)
din care declaratii politice:12
Luari de cuvânt în BP: 41 (în 31 sedinte)
Propuneri legislative initiate: 150, din care 2 promulgate legi
Întrebari si interpelari: 30
Motiuni: 1

Biroul parlamentar:
    Cluj Napoca, Bdul 21 Decembrie 1989 nr. 108, ap. 12, jud. Cluj
Cluj Napoca, Bdul 21 Decembrie 1989 nr. 108, ap. 12, jud. Cluj

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti luni, 15 aprilie 2024, 18:05
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro