Iulian Claudiu MANDA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.17 DOLJ
data încetarii mandatului: 19 iunie 2019 - demisie
înlocuit de: Eugen Gioancă

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2019 - Vicepreședinte - până în iun. 2019
 sep. 2017 - feb. 2018 
 feb. - sep. 2017 
 dec. 2016 - feb. 2017 

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente comune
Comisia comună permanentă a Camerei Deputaților și Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activității SRI (din sep. 2017) - Președinte

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului privind analizarea și actualizarea cadrului normativ cu incidență în domeniul securității naționale - Președinte (din apr. 2018)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Grupul mixt de control parlamentar specializat al Europol - până în iun. 2019 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Belgiei - până în iun. 2019 Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Plurinațional Bolivia - până în iun. 2019
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Indonezia - până în iun. 2019