Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2020-prezent (dep.)
2016-2020 (dep.)
2012-2016 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
Tel: +40 733 558 797
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Camera Deputaților > Ion-Marcel Ciolacu > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Ion-Marcel CIOLACU
Curriculum Vitae

INFORMAȚII PERSONALE

E-mailionmarcelciolacu@gmail.com
NaționalitateRomână
Data nașterii28.11.1967
Starea civila Casatorit, 1 copil



EXPERIENȚA PROFESIONALĂ

2020 - prezent

Deputat PSD ales în circumscripția electorală nr. 10, Buzău



2016 - 2020

Deputat PSD ales în circumscripția electorală nr. 10, Buzău

Mai 2019 - Decembrie 2020
Președinte al Camerei Deputaților

Februarie 2018 - Mai 2019
Chestor al Camerei Deputaților

Aprilie 2018 - Aprilie 2019
Președinte al Comisiei speciale comune a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea Codului administrativ

Februarie 2017 - Iunie 2017
Lider al Grupului Parlamentar al PSD din Camera Deputaților

Decembrie 2016 - Februarie 2017
Secretar al Camerei Deputaților, Membru al Biroului Permanent, Parlamentul României

Membru al Comisiei pentru Afaceri Europene, Camera Deputaților

Membru al Comisiei de validare, Camera Deputaților

Membru al Grupurilor parlamentare de prietenie cu statele: Republica Federală Germania, Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Statul Israel, Republica Zambia

Membru al Delegației Parlamentului României la APCE



Iunie 2017 - Ianuarie 2018

Viceprim-ministru, Guvernul României



2012 - 2016

Deputat de Buzău, Colegiul Uninominal nr. 7, Buzău

Februarie 2014 - Decembrie 2016
Secretar al Camerei Deputaților, Membru al Biroului Permanent, Parlamentul României

Mai 2013 - Februarie 2015
Membru al Comisiei pentru tehnologia informației și comunicațiilor, Camera Deputaților

Decembrie 2012 - Decembrie 2016
Membru al Comisiei pentru administrație publică și amenajarea teritoriului din Camera Deputaților

Membru al Grupurilor de prietenie cu Statul Israel și Regatul Belgiei, Camera Deputaților

Supleant în cadrul delegației Parlamentului României la Adunarea Parlamentară OSCE

2008-2012

Viceprimar, Municipiul Buzău

Mai 2007 - Iulie 2008

Director Executiv, Urbis Serv S.R.L.

2006 - Mai 2007,
2004 - 2005

Consilier juridic, S.C. Alcom S.R.L.

Noiembrie - Decembrie 2005

Prefect interimar, Prefectura Judetul Buzău

EDUCAȚIE ȘI FORMARE

Perioada

2010 - 2012

Calificarea / diploma obținută

Masterat

Competențe profesionale dobândite

Bazele sectorului public. Managementul finanțelor publice

Numele și tipul instituției de învățământ

Managementul sectorului public, S.N.S.P.A. Bucuresti



Perioada

2008 - 2009

Calificarea / diploma obținută

Cursuri Postuniversitare

Competențe profesionale dobândite

Perfecționare în domeniul securității și apărării naționale ”Securitate și buna guvernare”

Numele și tipul instituției de învățământ

Colegiul Național de Apărare București



Perioada

2003 - 2004

Calificarea / diploma obținută

Studii postuniversitare de specialitate

Disciplinele principale studiate

Economia dezvoltării locale, managementul relațiilor publice locale, drept administrativ, finanțe publice

Competențe profesionale dobândite

Management și finanțare locală

Numele și tipul instituției de învățământ

Universitatea Ecologică din București



Perioada

1991- 1995

Calificarea / diploma obținută

Facultatea de drept

Disciplinele principale studiate

Drept civil, drept penal, drept bancar și valutar, drept comercial, criminalistică, drept administrativ

Competențe profesionale dobândite

Științe juridice

Numele și tipul instituției de învățământ

Universitatea Ecologică din București



CURSURI DE FORMARE PROFESIONALA

August 2007, 2009

Fonduri structurale - instrumente de finanțare pentru dezvoltare durabilă



Februarie 2006

Strategii de dezvoltare locală și regională



August 2002

Organizarea și functionarea administrației publice locale, strategia guvernului privind reforma în administrație



Decembrie 2001

Strategii de dezvoltare locale și naționale



Iunie 2001

Mangementul serviciilor publice în administrația publică locală



Februarie 2001

Arta rezolvării conflictelor în administrația publică locală



COMPETENȚE LINGVISTICE

Limba maternă

Română

Limbi străine

Engleză, Franceză

ACTIVITATE POLITICA

August 2020 - prezent

Președinte al Partidului Social Democrat

Noiembrie 2019 - August 2020

Președinte interimar al Partidului Social Democrat

Mai 2015-prezent

Membru al Consiliului Național PSD

2010-2015

Președinte al Organizației Municipale PSD Buzău

2000-2010

Vicepreședinte al Organizației Județene PSD Buzău

2000-2010

Vicepreședinte al Organizației Municipale PSD Buzău

1996-2000

Vicepreședinte al Organizației de Tineret PSD Buzău

03.02.2021

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti duminică, 5 decembrie 2021, 3:38
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro