Parliamentary activity
2020-present (sen.)
legislative initiatives
speaches
voting records
2016-2020 (sen.)
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Senate > Viorel-Riceard Badea Versiunea pentru printare

Viorel-Riceard BADEA
Parliamentary activity in legislature 2020-present

SENATOR
Constituency no.43 DIASPORA
end of the mandate: 7 november 2023 - resignation - HS nr.133/2023

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until nov. 2023

Groupes parlementaires travaillants - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until dec. 2022 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Albania - until nov. 2023 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan - until nov. 2023
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro - until nov. 2023
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam - until nov. 2023
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic - until nov. 2023

Parliamentary activity in figures:
Speaches:7 (in 3 plenary sittings)
Legislative initiatives: 68, din care 22 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 18 april 2024, 23:43
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro