Constantin CHIRILĂ
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA, uninominal college no.4

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party 

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services - Secretary (since may 2012)
Committee for information technologies and communications (since jun. 2009) - Secretary (jul. 2009 - sep. 2010), Vice-Chairperson (since sep. 2010)

Inquiry committees

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly  substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia - until jun. 2010
 Friendship parliamentary group with State of Qatar - since jun. 2010
 Friendship parliamentary group with Azerbaijani 
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina  Vice-Chairperson