Ion CĂLIN
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.17 DOLJ
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 15 octombrie 2020 - demisie
înlocuit de: Marin Traian Radu

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în oct. 2020 Vicelider - până în feb. 2018

Comisii permanente
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului - Vicepreședinte (până în oct. 2020)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea Codului administrativ

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă pentru investigarea eventualelor nereguli și fraude semnalate în spațiul public cu ocazia derulării procesului electoral la alegerile din 26 mai 2019

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Cehă - până în oct. 2020 Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Spaniei - până în oct. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Adunarea Națională - până în oct. 2020