Remus Mihai GOŽIU
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

SENATOR
Constituency no.13 CLUJ

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2017 - feb. 2018 - Vice-Chairman
 feb. - sep. 2017 
 dec. 2016 - feb. 2017 

Political party:
USR-Union to Save Romania

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania  Vice-Leader - since feb. 2018

Inquiry committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Chile  Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru 
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina