Daniel-Stamate BUDURESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.9

Political party:
PNL-National Liberal Party - until nov. 2016
 
independent  - since nov. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until nov. 2016 Vice-Leader - until feb. 2014
ALDE Parliamentary Group - since nov. 2016

Standing committees
Committee for Foreign Policy

Special committees - joint
- Vice-Chairperson (since dec. 2013)

Inquiry committees - joint
- deputy

Other commisions
Validation Committee - Vice-Chairperson (since dec. 2012)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until mar. 2013 deputy
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - since apr. 2014 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly 
 Friendship parliamentary group with Republic of Ecuador  Vice-Chairperson