Vlad BONTEA
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.27 MEHEDINTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader - since feb. 2018

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since feb. 2018)
Committee for Industries and Services (until feb. 2018)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE (since jun. 2020)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the South-East European Cooperation Process  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Japan - since feb. 2019 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Albania 
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania 
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria