Aurel ARDELEAN
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.2 ARAD
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until sep. 2009
 
independent  - since sep. 2009

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party - until sep. 2008
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - since sep. 2008

Standing committees

(feb. - jun. 2007)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (since jun. 2007)

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - until sep. 2008 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia 
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic 
 Friendship parliamentary group with Malaysia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania