Laurențiu ȚIGĂERU ROȘCA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.41 VRANCEA, colegiul uninominal nr.5

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal - până în aug. 2014
UNPR-Uniunea Națională pentru Progresul României - din aug. 2014
 - până în aug. 2016
 
independent  - din aug. 2016

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - până în aug. 2014 Vicelider - din feb. 2014
 - până în aug. 2014
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din aug. 2014
 - până în feb. 2016
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din feb. 2016
 - până în aug. 2016
Deputat neafiliat - din aug. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru mediu și echilibru ecologic - Vicepreședinte (feb. - sep. 2014)
Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare (până în feb. 2014)

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru aderarea României la spațiul Schengen - Vicepreședinte (până în dec. 2013)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Guineea - din dec. 2013
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Thailanda 
 Grupul parlamentar de prietenie cu India 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federală Germania - din dec. 2013