Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2020-prezent (dep.)
2016-2020 (dep.)
2012-2016 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Camera Deputaților > Raluca Turcan > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Raluca TURCAN
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data și locul nașterii: 2 aprilie 1976, Botoșani;
  • Stare civilă: căsătorită, un copil.

Activitate profesională

  • Decembrie 2020 - Prezent - Ministrul muncii și protecției sociale;
  • Noiembrie 2019 - Decembrie 2020 - Viceprim-ministru;
  • 2016-2019 - Lider al Grupului parlamentar PNL din Camera Deputaților;
  • 2020-Prezent - Deputat de Sibiu;
  • 2016-2020 - Deputat de Sibiu,
    • Membru al Comisiei pentru învățământ, știință, tineret și sport;
  • 2012-2016 - Deputat de Sibiu,
    • Secretar al Comisiei pentru învățământ, știință, tineret și sport (până în sep. 2016);
    • Vicepreședinte (din sep. 2016 - dec. 2016);
  • 2008 -2012 - Deputat de Sibiu,
    • Președinte al Comisiei pentru Cultură, Arte, Mijloace de Informare în Masă, Camera Deputaților;
  • 2004 - 2008 - Deputat de Sibiu,
    • Februarie 2005 - septembrie 2006, Președinte al Comisiei pentru Cultură, Arte, Mijloace de Informare în Masă, Camera Deputaților;
  • 2001-2006 - cadru didactic asociat, Universitatea Transilvania Brașov, Universitatea Romano-Germană Sibiu;
  • 2000-2004 - Senatul României, expert parlamentar;
  • 1999-2000 - Tofan Grup, consultant Relații Publice.

Educație

  • 1999 - Academia de Studii Economice, Facultatea de Relații Economice Internaționale, diplomă în economie;
  • 1999 - SNSPA București - masterand în Comunicare și Relații Publice;
  • 1996 - 1999 - Institutul Puskin, Moscova, Rusia, diplomă în rusă comercială;
  • 4 aprilie 2011 - 22 aprilie 2011 - Universitatea Națională de Apărare "Carol I”, Colegiul Național de Apărare, Curs postuniversitar de perfecționare în domeniul securității și apărării naționale: Securitate și Bună Guvernare.

Specializări

  • Studii politice, ACYPL: Washington, SUA;
  • Cadrul legal și instituțional al Uniunii Europene, Universitatea Viena, Austria;
  • Studii politice: Fellowship German Marshall Fund, SUA;
  • Comunicare politică, Harvard Kennedy School, Program Kokkalis, Atena.

Activitate politică

  • Iunie 2017 - Prezent - Prim-vicepreședinte PNL;
  • Decembrie 2016 - Iunie 2017 - Președinte interimar PNL;
  • 2014 - Decembrie 2016 - Vicepreședinte PNL, Președinte al Comisiei de Educație din PNL;
  • Iunie 2012 - 2014 - Vicepreședinte al Partidului Democrat Liberal;
  • Decembrie 2007 - Mai 2011 - Vicepreședinte al Partidului Democrat Liberal;
  • Martie 2007 - Decembrie 2007 - Vicepreședinte PLD;
  • 2004 - 2006 - membru în Biroul Național de conducere al PNL;
  • 2002 - 2004 - consilier al Președintelui PNL.

Limbi straine

  • Engleză, franceză și rusă

Alte aptitudini și competențe

  • Aptitudini civice: colaborare cu organizații ale societății civile din domeniul educației, mass-media, apărare a drepturilor omului, libertăți de exprimare, sănătate, cultură;
  • Studii și articole publicate în domeniile: integrare europeană, fonduri europene, fiscalitate europeană, legislație europeană și dezvoltare rurală, relații publice și științe politice.
05.01.2021

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti joi, 2 decembrie 2021, 15:53
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro