Sorin TEJU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.31 PRAHOVA, colegiul uninominal nr.5

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal - până în iul. 2014
 
independent  - din iul. 2014

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - până în iul. 2014
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - din sep. 2014
 - până în mar. 2016
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din mar. 2016
 - până în oct. 2016
Deputat neafiliat - din oct. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor țării (din sep. 2014) - Secretar (din noi. 2014)
Comisia pentru afaceri europene (din iun. 2013)
Comisia pentru industrii și servicii (feb. - sep. 2014) - Secretar (feb. - sep. 2014)
Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare (până în feb. 2014)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu India 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Letonia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Islamică Iran - din iun. 2014
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Cuba