Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Mirel Taloş Versiunea pentru printare

Mirel TALOŞ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.33 SALAJ, uninominal college no.4

Political party:
PNL-National Liberal Party - until jul. 2014
 
independent  - since jul. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until jul. 2014
ALDE Parliamentary Group - since sep. 2014

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means
Committee for Standing Orders (until feb. 2014) - Vice-Chairperson

Standing committees - joint
(until apr. 2015) - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - until jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:7 (in 7 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 16, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 21
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 1 december 2021, 17:05
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro