Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2016-2020 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Petre-Florin Manole Versiunea pentru printare

Petre-Florin MANOLE
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 4 december 2023 - HCD nr.75/2023

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since dec. 2023

Standing committees
Committee for Education (since dec. 2023)
Committee for Foreign Policy (since dec. 2023)

Special committees - joint
- Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Serbia - since mar. 2024
 Friendship parliamentary group with Switzerland - since mar. 2024 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 14 june 2024, 14:53
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro