Matei SUCIU
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS
start of the mandate: 16 january 2017 - HCD nr.4/2017
replaces: Calin-Ionel Dobra

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jan. 2017

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since jun. 2018)
(feb. 2017 - jun. 2018) - Secretary (since sep. 2017)

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (since feb. 2019) - Vice-Chairperson

Special committees - joint
(since apr. 2019)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Singapore - since jul. 2018 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Ukraine  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Hungary 
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic 
 Friendship parliamentary group with Serbia