Ana BIRCHALL
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.39 VASLUI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2020
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since feb. 2020

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2020
Non-attached Members - since feb. 2020

Standing committees
The Committee on European Affairs

Special committees - joint
(until feb. 2018) - Chairperson (since oct. 2017)

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - since sep. 2017
 - until jan. 2018
 Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of India  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey 
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland