Ioan Sorin ROMAN
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.5 BIHOR, uninominal college no.6
end of the mandate: 28 november 2016 - of drept

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues - Secretary (since dec. 2012)
(since mar. 2013) - Chairperson (since feb. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hungary - until nov. 2016 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro - until nov. 2016
 Friendship parliamentary group with Estonia - until nov. 2016