Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
soldan.gheorghe@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Gheorghe ªoldan Versiunea pentru printare

Gheorghe ªOLDAN
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.35 SUCEAVA
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization - Secretary
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since dec. 2021)
Committee for Foreign Policy (since oct. 2022) - Vice-Chairperson (since oct. 2022)

Standing committees - joint
(since jun. 2022)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Indonezia - since may 2022
 - until apr. 2023
 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Congo 
 Friendship parliamentary group with Latvia - since apr. 2023
 Friendship parliamentary group with Ukraine 
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Hungary 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:39 (in 37 plenary sittings)
Political declarations:11
Legislative initiatives: 97, din care 38 promulgate legi
Questions & Interpellations: 13
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 18 july 2024, 6:17
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro