Ninel PEIA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.25 ILFOV, uninominal college no.2

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since sep. 2016) - Secretary (since oct. 2016)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad - Secretary (until nov. 2014)
(until sep. 2016) - Vice-Chairperson (since jun. 2014)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parlamentary Assembly of the Mediterranean - since apr. 2014
 - until apr. 2016
 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ireland  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of India 
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey