George-Cătălin STÂNGĂ
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.18 GALATI
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - since feb. 2024

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (since apr. 2022)
- Chairperson (until jun. 2023), Vice-Chairperson (since jun. 2023)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with the Republic of North Macedonia 
 Friendship parliamentary group with Albania