Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2020-prezent (dep.)
2012-2016 (dep.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
2008-2012 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Camera Deputaților > Ludovic Orban > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Ludovic ORBAN
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data nașterii: 25 mai 1963

 

Educație

  • Școala Națională de Studii Politice și Administrative - studii postuniversitare la Facultatea de Științe Politice (1993)
  • Facultatea Tehnologia Construcțiilor de Mașini din cadrul Universității Brașov (1988)
  • Liceul "Andrei Șaguna", Brașov (1982)

 

Activitate politică

  • Dec. 2020 - prezent: Președintele Camerei Deputaților
  • Dec. 2020 - prezent: Deputat
  • Noi. 2019 - Dec 2020: Premierul României
  • Iun. 2017: prezent: Președintele Partidului Național Liberal
  • 2014 -2016: Prim-vicepreședinte PNL
  • 2009 - 2010: Prim-vicepreședinte al PNL
  • 2002 - 2010:
    • Președinte al PNL București
    • Membru al Biroului Permanent Central al PNL până în 2010
  • Președintele PNL București din 15 noiembrie 2002
  • Președintele Comisiei de Administrație Publică a PNL din 15 noiembrie 2002
  • Membru al Biroului permanent Central al PNL 15 feb. 2001 - 25 aug. 2002
  • Membru în Consiliul National al PNL aprilie 1998
  • Membru în Comitetul Director PL '93 (1993 - 1997)
  • Ales consilier local Sector 1, București (1996, demisionat)
  • Consilier local sector 3 București (1992 - 1996)

 

Activitate profesională

  • Apr. - Oct. 2017: Manager SFRL. Dumitrescu &Dinu
  • Dec. 2017 - Mai. 2018: consilier inginer construcții Revicond
  • Dec. 2018 - prezent Consultant tehnic: SCP Doru Traila & Asociații
  • 2016 - Vicepreședinte Camera Deputaților: sept 2015 - feb 2016
  • 2015 - Lider Grup PNL Camera Deputaților
  • 2012 - 2016: Deputat
  • 2008 - 2012: Deputat
  • 2009 - 2011: Vicepreședinte Camera Deputaților
  • 2007 - 2008: Ministrul Transporturilor
  • Iul. 2004 - Apr. 2007: Viceprimar General al Municipiului București
  • Iun. 2001: Director de program, Fundația "Copiii Speranta Lumii"
  • Martie 2000 - Mai 2001: Secretar de Stat, Președinte al Agenției Naționale a Funcționarilor Publici
  • Consultant, S.C. ECOMASTER S.A. (1 august 2001 - 1 decembre 2002)
  • 1999 - 2000: Secretar de Stat, șef al Departamentului Informațiilor Publice al Guvernului
  • Președintele Consiliului de Administrație al Centrului Național de Specializare în Comunicare și Relații Publice, înființat prin H.G. 940/2000
  • Secretar general la Secretariatul de Stat pentru Persoanele cu Handicap (1998 - 1999)
  • Director Relații Publice în cadrul Agenției de Politici Energetice din România (1997 - 1998)
  • Consilier PNL - AT (devenit ulterior PL '93) (1992 - 1997)
  • Redactor la cotidianul "Viitorul Românesc" (1991 - 1992)
  • Inginer tehnolog la "Tractorul Brașov" (1990 - 1991)
  • Inginer stagiar la "Izolatorul Târgul Secuiesc" (1988 - 1990)

 

Experiența în administrație

  • Ministrul Transporturilor (2007 - 2008)
  • Viceprimar General al Municipiului București (iulie 2004 - aprilie 2007)
  • Președintele Comisiei de Administrație Publică a PNL din 15 octombrie 2002
  • Președintele Consiliului de Administrație al Centrului Național de Specializare în Comunicare și Relații Publice, înființat prin H.G. 940/2000
  • Secretar de Stat, Președinte al Agenției Naționale a Funcționarilor Publici martie 2000 - mai 2001
  • Secretar de Stat, șef al Departamentului Informațiilor Publice al Guvernului (1999 - 2000)
  • Secretar General la Secretariatul de Stat pentru Persoanele cu Handicap (1998 - 1999)
  • Director Relații Publice în cadrul Agenției de Politici Energetice din România (1997 - 1998)
  • Ales consilier local Sector 1, București (demisionat) (1996)
  • Consilier local sector 3 București (1992 - 1996)
  • Participant la 4 programe internationale - martie 2002: Germania (Gumersbach), program de training pentru lupta anticorupție "Fighting against corruption", organizat de Fundația Partidului Liber Democrat german
  • ianuarie - februarie 2000: program de Specializare în Comunicare și Relații Publice, realizat de Institutul Republican Internațional din SUA
  • octombrie 1994: Marea Britanie, "Cunoașterea Instituțiilor Politice ale Marii Britanii"
  • februarie - aprilie 1992: SUA, "Cunoașterea Sistemului politic și Electoral American", Program realizat de Agenția de Informații a Statelor Unite (diploma Arkansas Traveler înmânată de către Guvernatorul Statului Arkansas, domnul Bill Clinton)

 

Limbi străine

  • Engleză - fluent
  • Franceză - fluent
  • Germană - noțiuni de bază
  • Maghiară - noțiuni de bază
07.04.2021

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 20:12
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro