Pavel POPESCU
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020
end of the mandate: 11 october 2023 - resignation - HCD nr.60/2023
replaced by: Mara Mares

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until oct. 2023 Vice-Leader - until feb. 2022

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since feb. 2021) - Chairperson (feb. - sep. 2022)
Committee for information technologies and communications

Groupes parlementaires travaillants - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until oct. 2023 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Norway - until oct. 2023 Chairperson