Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Gheorghe Pecinginã Versiunea pentru printare

Gheorghe PECINGINÃ
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.20 GORJ
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PNL-National Liberal Party - until oct. 2023
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since oct. 2023

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until oct. 2023
Non-attached Members - since oct. 2023

Standing committees
(since oct. 2023)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (until oct. 2023) - Secretary
Committee for Labour and Social Protection (feb. 2022 - oct. 2023)

Special committees - joint
(until nov. 2023)

Parliamentary delegations:
Joint Specialized Parliamentary Control Group of Europol - until may 2022 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Czech Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:28 (in 21 plenary sittings)
Legislative initiatives: 96, din care 43 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 23 june 2024, 1:58
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro