Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
mihai.lasca@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Mihai Ioan Lasca Versiunea pentru printare

Mihai Ioan LASCA
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.5 BIHOR
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
AUR- Alliance for the Union of Romanians - until mar. 2021
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since mar. 2021

Parliamentary group:
The parliamentary group of the AUR - until mar. 2021
Non-attached Members - since mar. 2021

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (since mar. 2021)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (since mar. 2023)
(mar. 2021 - mar. 2023)
(feb. - mar. 2021)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:96 (in 89 plenary sittings)
Political declarations:77
Legislative initiatives: 19, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 26 may 2024, 20:27
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro