Ioan TIMIȘ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.22 HUNEDOARA
pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în iun. 2006
 
independent  - din iun. 2006
 - până în sep. 2006
PNL-Partidul Național Liberal - din sep. 2006

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în iun. 2006
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din sep. 2006

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități - Vicepreședinte (din ian. 2007)
Comisia pentru regulament (din feb. 2008) - Vicepreședinte (din feb. 2008)

Comisii permanente comune
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României (din mai 2007)
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului (din mar. 2008) - Președinte (din apr. 2008)

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă pentru investigarea și clarificarea modului în care au fost cheltuite sumele din fondul constituit în cotă de 2% din sumele obținute din privatizări, destinat construcției de locuințe sociale, prevăzut la art.44 alin.(2) din Legea nr.10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, republicată

Alte comisii
Comisia de validare

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Uniunii Europei Occidentale - până în noi. 2006 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Finlanda - din apr. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Belarus 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coreea 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Columbia