Niculae BĂDĂLĂU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.19 GIURGIU, uninominal college no.1

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2016 - Quaestor
 sep. 2015 - feb. 2016 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
- Vice-Chairperson (until oct. 2013)

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - until apr. 2013 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic 
 Friendship parliamentary group with Albania 
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania