Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2016-2020 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Claudiu-Augustin Ilişanu Versiunea pentru printare

Claudiu-Augustin ILIŞANU
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.4 BACAU
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020
end of the mandate: 10 april 2024 - resignation - HCD nr.27/2024
replaced by: Vasile Budaca

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until apr. 2024 Vice-Leader

Standing committees
Committee on Equal Opportunities for Women and Men

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Guatemala - since apr. 2023
 - until apr. 2024
 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Canada - until apr. 2024
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - until apr. 2024
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire - until apr. 2024

Parliamentary activity in figures:
Speaches:35 (in 30 plenary sittings)
Political declarations:12
Legislative initiatives: 65, din care 29 promulgate legi
Questions & Interpellations: 3
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 23 april 2024, 10:33
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro