Alina-Štefania GORGHIU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.22

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2012 - Vice-Chairman

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities - Secretary (since may 2010)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (until may 2010) - Vice-Chairperson

Special committees - joint


Joint Commission of the Chamber of Deputies and the Senate for the elaboration of the legislative proposal for revision of the Constitution of Romania (until jun. 2010)

Inquiry committees
- Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Australia - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro - since mar. 2010