Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Cornel-Vasile Folescu Versiunea pentru printare

Cornel-Vasile FOLESCU
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.27 MEHEDINTI
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2024
AUR- Alliance for the Union of Romanians - since feb. 2024
 - until apr. 2024
PNL-National Liberal Party - since apr. 2024

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2024
The parliamentary group of the AUR - since feb. 2024
 - until apr. 2024
The parliamentary group of the National Liberal Party - since apr. 2024

Standing committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Serbia - until mar. 2024
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro 
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 38, din care 16 promulgate legi
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 20 april 2024, 13:16
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro