Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2020-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2020-prezent > Camera Deputaților > Mihai-Viorel Fifor > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Mihai-Viorel FIFOR
Curriculum Vitae

Informații personale:

  • E-mail: mfifor@yahoo.com
  • Naționalitate: Română
  • Data nașterii: 10 mai 1970
  • Sex: Bărbătesc

 

Experiență profesională:

decembrie 2020-prezent

Deputat PSD ales în Circumscripția electorală nr. 2, Arad
 

decembrie 2020-prezent

Vicepreședinte al Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională

Camera Deputaților
 

decembrie 2020-prezent

Membru

Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Francofoniei
 

decembrie 2020-prezent

Vicepreședinte

Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Norvegiei
 

decembrie 2020-prezent

Membru

Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Macedonia de Nord
 

decembrie 2020-prezent

Membru

Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Democratică Congo
 

2016-2020

Senator PSD ales în Circumscripția electorală nr. 2, Arad
 

30.07.2019-12.09.2019

Ministru interimar al Afacerilor Interne

Ministerul Afacerilor Interne
 

24.07.2019-4.11.2019

Viceprim-ministru

Pentru implementarea parteneriatelor strategice ale României

Guvernul României
 

19.06.2019-decembrie 2020

Președintele Comisiei de Regulament

Senatul României
 

04.02.2019 - 24.09.2019

Membru

Comisia pentru muncă, familie și protecție socială

Senatul României
 

21.11.2018 - 02.12.2019

Secretar

Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională

Senatul României
 

11.09.2018 - 03.02.2019

Membru

Comisia pentru drepturile omului, egalitate de șanse, culte și minorități

Senatul României
 

01.02.2018 -10.09.2018

Membru

Comisia pentru egalitatea de șanse

Senatul României
 

16.01.2018-26.01.2018

Prim-ministru interimar

Guvernul României
 

12.09.2017-20.11.2018

Ministru

Ministerul Apărării Naționale
 

04.09.2017 - 31.01.2018

Membru

Comisia pentru dezvoltare și strategie economică

Senatul României
 

01.09.2017 -03.09.2017

Membru

Comisia economică, industrii și servicii

Senatul României
 

06.07.2017 - 11.10.2017

Membru

Comisia specială de anchetă a Senatului și Camerei Deputaților pentru verificarea aspectelor ce țin de organizarea alegerilor din 2009 și de rezultatul scrutinului prezidențial
 

29.06.2017-12.09.2017

Ministru

Ministerul Economiei
 

11.05.2017 - 05.07.2017

Președinte

Comisia specială de anchetă a Senatului și Camerei Deputaților pentru verificarea aspectelor ce țin de organizarea alegerilor din 2009 și de rezultatul scrutinului prezidențial
 

26.04.2017-decembrie 2020

Membru

Grupul parlamentar de prietenie cu Norvegia
 

26.04.2017-decembrie 2020

Membru

Grupul parlamentar de prietenie cu Cuba
 

26.04.2017-decembrie 2020

Membru

Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Macedonia de Nord
 

26.04.2017-decembrie 2020

Membru

Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Democratică Congo
 

22.12.2016 - 31.08.2017

Membru

Comisia pentru politică externă

Senatul României
 

22.12.2016 - 31.08.2017

Președinte

Comisia pentru regulament

Senatul României
 

2012-2016

Senator PSD ales în Circumscripția electorală nr. 17, Dolj
 

20.10.2015-19.12.2016

Membru

Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională

Senatul României
 

02.09.2015-20.10.2015

Membru

Comisia pentru transporturi și energie

Senatul României
 

01.09.2015-2016

Lider Grup parlamentar PSD

Senatul României
 

04.02.2015 - 01.09.2015

Președinte

Comisia pentru transporturi și energie

Senatul României
 

18.07.2013-19.12.2016

Membru

Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru aderarea României la spațiul Schengen

Senatul României
 

13.2.2013-19.12.2016

Membru

Grupul parlamentar de prietenie cu Mongolia
 

13.2.2013-19.12.2016

Membru

Grupul parlamentar de prietenie cu Columbia

Senatul României
 

13.2.2013-19.12.2016

Membru

Grupul parlamentar de prietenie cu Austria

Senatul României
 

07.02.2013 - 01.03.2017

Membru Supleant

Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE)

Senatul României
 

20.12.2012 - 04.02.2015

Secretar

Comisia pentru administrație publică și organizarea teritoriului

Senatul României
 

Mai 2012-decembrie 2012

Secretar de stat pentru Comunitățile Locale

Având în subordine următoarele direcții: Unitatea Centrală pentru Reformă în administrația publică, Direcția pentru Dezvoltarea capacității administrative, Direcția pentru politici fiscale și bugetare locale

Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice, Centrul Informatic național al Ministerului Administrației și Internelor (e-administrație), Direcția pentru Evidența Persoanelor și Administrarea Bazelor de Date, Arhivele Naționale
 

Ca secretar de stat am coordonat pregățirea Ședinței de Guvern pentru MAI, participând atât la ședințele pregătitoare, cât și la Ședințele de Guvern
 

2009-2012

Manager general

Muzeul Olteniei

Craiova
 

Am continuat coordonarea programului de reabilitare-modernizare-dezvoltare a instituției, începută în 2005, gestionând un buget anula de 7,5 milioane lei.
 

Ianuarie 2009-octombrie 2009

Secretar de stat

Ministerul Administrației și Internelor pentru Relația cu Instituțiile Prefectului

Secretar de stat in cadrul Ministerul Administrației și Internelor pentru Relația cu Instituțiile Prefectului, Managementul Situațiilor de Urgență, Administrația Națională a Rezervelor Statului, Direcția Generala a Pașapoartelor, Direcția Generala Permise și Înmatriculări.
 

Ca secretar de stat am coordonat pregătirea Ședinței de Guvern pentru MAI, participând atât la ședințele pregătitoare, cât și la Ședințele de Guvern.
 

2005 - 2009

Manager general al Muzeului Olteniei Craiova

Din anul 2005 am coordonat derularea programului de reabilitare-modernizare - dezvoltare a instituției gestionând un buget anual de 7,5 milioane lei
 

2001 - 2005

cercetător științific I - director al Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj
 

Noiembrie 1994-2002

cercetător științific principal în cadrul Institutului de Cercetări Socio-Umane „C.S. Nicolăescu-Plopșor” al Academiei Române din Craiova.

Institutului de Cercetări Socio-Umane „C.S. Nicolăescu-Plopșor” al Academiei Române din Craiova.
 

Pregătire și Formare

2015

Curs Postuniversitar

Institutul Diplomatic Român (IDR)

București
 

Iunie 2009

Curs Postuniversitar

Perfecționare în domeniul securității și apărării naționale „Securitate și buna guvernare”

Colegiului National de Apărare
 

Iulie 2009-septembrie 2009

Curs Postuniversitar

Perfecționare în „Managementul afacerilor interne”

Colegiul Național de Afaceri Interne

Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza”.
 

2005-2007

Master

„Managementul afacerii publice”

Școala Națională de Studii Politice și Administrative București
 

1996-2003

Doctor în antropologie socială

Doctorat Magna cum laudae

Universitatea din Craiova
 

1994-1995

Master

Specializarea Literatură română

Facultatea de Litere

Universitatea din Craiova
 

1989-1994

Licență

Specializarea Limba și literatura română - Limba și literatura engleză

Facultatea de Litere și Istorie

Universitatea din Craiova
 

Specializări

August 1998

Absolvent

Modulul de antropologie socială cu tema Forms of Inclusions and Exclusions in the New Europe (Forme ale includerii și excluderii în Noua Europă)

Universitatea Central-Europeană

Budapesta, Ungaria
 

Decembrie 1998

Absolvent

Programul Curriculum Resource Center-Sociologie Rurală

Universitatea Central-Europeană

Varșovia, Polonia
 

August 1999

Absolvent

Modulul de antropologie culturală din cadrul Universității de Vară (conducător dr. John Miles Foly- University of Columbia, Missouri, SUA)

Universitatea din Turku și Academia Finlandeză de Științe și Litere

Turku, Finlanda
 

August 2001

Absolvent

Modulul The Value of Culture, cursuri Universitatea de Vară (conducător dr. Jack Amariglio-University of New York, SUA)

Universitatea Amsterdam-Maastricht

Amsterdam, Olanda
 

Februarie 2002

Absolvent

Curs de perfecționare „Integrare europeană la nivel local”

Ministerul Administrației Publice, Centrul Regional de Formare Continuă pentru Administrația Publică Locală Craiova în Ungaria și Slovenia
 

Iulie 2002

Absolvent

Modulul de antropologie socială cu tema Cross-border identities - a narrative approach to migration experiences, cursuri Universitatea de Vară (conducători: Roswitha Breckner, Vienna University of Economics and Business Administration, Austria și Júlia Vajda, ELTE Budapest, Hungary)

Universitatea Central-Europeană

Budapesta, Ungaria
 

Noiembrie 2002

Absolvent

Curs de perfecționare cu tema Statutul cetățeanului european,

Ministerul Administrației Publice, Institutul Național de Administrație și de Camera de Comerț a Regiunii Lombardia

Milano, Italia
 

Competențe lingvistice:

Maternă: limba română
 

Limbi străine cunoscute: engleză și franceză

Engleză

C2
Utilizator Experimentat
C2
Utilizator Experimentat
C2
Utilizator Experimentat
C2
Utilizator Experimentat
C2
Utilizator Experimentat

Franceză

C1
Utilizator Experimentat
C1
Utilizator Experimentat
C2
Utilizator Experimentat
C1
Utilizator Experimentat
C1
Utilizator Experimentat

*Cadrul european comun de referință pentru limbi
 

Competențe și abilități sociale:

Spirit de echipă, capacitate de adaptare la medii multiculturale, excelentă capacitate de comunicare
 

Competențe și aptitudini de utilizare a calculatorului:

Windows 10, Microsoft Office, Outlook, Gmail, Social Media, Android, iOS, Google Chrome
 

Informații suplimentare:

Posesor carnet de conducere categoria B din anul 1994.
 

22.12.2021

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti vineri, 19 aprilie 2024, 3:08
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro