Mircea FECHET
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.4 BACAU
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - until jun. 2023

Standing committees
- Vice-Chairperson (until jun. 2023)
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (mar. 2022 - oct. 2023)
The Committee on European Affairs (feb. 2021 - oct. 2023)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Georgia 
 Friendship parliamentary group with Japan