You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Parliament of Romania > Delegations > APF Versiunea pentru printare

Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians

Nicolae Bănicioiu
Nicolae Bănicioiu
deputy PRO România
Chairperson
since 24 jun. 2020
Simona Bucura-Oprescu Constantin Codreanu Camelia Gavrilă Virginel Iordache
Simona Bucura-Oprescu
deputy PSD
member
Constantin Codreanu
deputy PMP
member
Camelia Gavrilă
deputy PSD
member
since 30 jun. 2020
Virginel Iordache
senator PSD
member
Luminița-Maria Jivan Cătălin Dumitru Toma
Luminița-Maria Jivan
deputy Neafiliați
member
Cătălin Dumitru Toma
senator PNL
member

Former members of the bureau

Nicolae Bănicioiu Simona Bucura-Oprescu
Nicolae Bănicioiu
deputy PRO România
Chairperson
until 7 feb. 2018
Simona Bucura-Oprescu
deputy PSD
Chairperson
since 7 feb. 2018
until 24 jun. 2020

Former members

Nicolae Bănicioiu
Nicolae Bănicioiu
deputy PRO România
until 4 jul. 2018
Sorin Mihai Cîmpeanu Cristina-Ionela Iurișniți Ștefan Mușoiu
Sorin Mihai Cîmpeanu
deputy PNL
until 24 jun. 2020
Cristina-Ionela Iurișniți
deputy USR
until 18 dec. 2020
Ștefan Mușoiu
deputy PSD
since 4 jul. 2018
until 30 jun. 2020

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 23 january 2022, 2:50
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro