Senatul
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2020-prezent > Senatul > Versiunea pentru printare

Lista senatorilor în ordinea vârstei

  Nume si prenume Data
nasterii
Circumscriptia electorala Grupul
parlamentar
Membru
din
Nr. Denumire
1.  Prioteasa Ion 21 aug. 1950 17 DOLJ PSD
2.  Rotaru Ion 17 mai 1953 9 BRĂILA PSD
3.  Cosma Dorinel 3 apr. 1955 7 BOTOȘANI AUR
4.  Dăneasă Mircea 4 apr. 1955 35 SUCEAVA AUR
5.  Muntean Lucica Dina 29 iun. 1955 22 HUNEDOARA PNL
6.  Stroe Felix 25 dec. 1955 14 CONSTANȚA PSD
7.  Stan Ioan 3 mar. 1956 35 SUCEAVA PSD
8.  Streinu Cercel Adrian 30 aug. 1956 42 BUCUREȘTI PSD
9.  Genoiu Mihail 24 oct. 1956 17 DOLJ PSD
10.  Stănescu Paul 25 aug. 1957 30 OLT PSD
11.  Bica Dănuț 22 iun. 1958 3 ARGEȘ PNL
12.  Veștea Mihail 18 iul. 1958 8 BRAȘOV PNL
13.  Neagu Nicolae 6 dec. 1959 34 SIBIU PNL
14.  Bîca Iulian-Mihail 6 iun. 1961 39 VASLUI neafiliat
15.  Popa Maricel 10 iun. 1961 24 IAȘI PSD
16.  Cioromelea Valentin-Rică 20 sep. 1961 38 TULCEA AUR
17.  Fejér László-Ődőn 11 noi. 1961 15 COVASNA UDMR
18.  Dîncu Vasile 25 noi. 1961 13 CLUJ PSD
19.  Tîlvăr Angel 11 feb. 1962 41 VRANCEA PSD
20.  Țapu Nazare Eugen 24 dec. 1962 29 NEAMȚ PNL
21.  Potecă Vasilica 1 mar. 1963 22 HUNEDOARA AUR
22.  Vela Ion-Marcel 2 iun. 1963 11 CARAȘ-SEVERIN PNL
23.  Aelenei Evdochia 25 feb. 1964 14 CONSTANȚA AUR
24.  László Attila 20 sep. 1964 13 CLUJ UDMR
25.  Crețu Gabriela 16 ian. 1965 39 VASLUI PSD
26.  Guran Virgil 12 mai 1965 16 DÂMBOVIȚA PNL
27.  Oros Nechita-Adrian 9 iul. 1965 13 CLUJ Neafiliați
28.  Kovács Irina Elisabeta 16 apr. 1966 33 SĂLAJ UDMR
29.  Pistru Eusebiu-Manea 25 mai 1966 2 ARAD PSD
30.  Bumb Sorin-Ioan 18 iul. 1966 1 ALBA neafiliat
31.  Cionoiu Nicusor 5 noi. 1966 12 CĂLĂRAȘI PSD
32.  Mazilu Liviu-Lucian 23 noi. 1966 27 MEHEDINȚI PSD
33.  Ciucă Nicolae-Ionel 7 feb. 1967 17 DOLJ PNL
34.  Zamfir Daniel-Cătălin 10 mar. 1967 42 BUCUREȘTI PSD
35.  Sbîrnea Liliana 3 mai 1967 10 BUZĂU PSD
36.  Romașcanu Lucian 19 mai 1967 10 BUZĂU PSD
37.  Azamfirei Leonard 22 iun. 1967 28 MUREȘ PSD
38.  Bordei Cristian 26 aug. 1967 13 CLUJ USR
39.  Lavric Sorin 27 noi. 1967 29 NEAMȚ AUR
40.  Cadariu Constantin-Daniel 16 dec. 1967 35 SUCEAVA PNL
41.  Corlățean Titus 11 ian. 1968 16 DÂMBOVIȚA PSD
42.  Deneș Ioan 13 apr. 1968 6 BISTRIȚA-NĂSĂUD PSD
43.  Cîmpeanu Sorin Mihai 18 apr. 1968 42 BUCUREȘTI PNL
44.  Achiței Vasile-Cristian 1 ian. 1969 7 BOTOȘANI PNL
45.  Florean Ovidiu-Iosif 5 feb. 1969 6 BISTRIȚA-NĂSĂUD AUR
46.  Mihail Radu-Mihai 8 apr. 1969 43 DIASPORA USR
47.  Ghica Cristian 7 iul. 1969 42 BUCUREȘTI USR
48.  Puiu Ovidiu 8 iul. 1969 3 ARGEȘ PSD
49.  Georgescu Laura 20 aug. 1969 18 GALAȚI PSD
50.  Mutu Gabriel 24 aug. 1969 42 BUCUREȘTI PSD
51.  Fenechiu Cătălin-Daniel 20 noi. 1969 4 BACĂU PNL
52.  Bob Virgil Marius 4 mar. 1970 33 SĂLAJ USR 1 feb. 2022
53.  Oprea Stefan-Radu 14 iun. 1970 31 PRAHOVA PSD
54.  Negoi Eugen-Remus 16 noi. 1970 14 CONSTANȚA USR
55.  Mureșan Claudiu-Marinel 20 ian. 1971 34 SIBIU PSD
56.  Vicol Costel 30 ian. 1971 38 TULCEA USR
57.  Vlașin Sorin 19 apr. 1971 26 MARAMUREȘ PSD
58.  Răcuci Claudiu-Vasile 29 apr. 1971 1 ALBA PNL 26 iun. 2023
59.  Ioan Raluca-Gabriela 6 mai 1971 41 VRANCEA PNL
60.  Pauliuc Nicoleta 11 mai 1971 25 ILFOV PNL
61.  Pufu Vlad-Mircea 26 mai 1971 10 BUZĂU PNL
62.  Matieș Călin-Gheorghe 8 aug. 1971 1 ALBA AUR
63.  Bodog Florian-Dorel 6 sep. 1971 5 BIHOR PSD
64.  Cazanciuc Robert-Marius 26 noi. 1971 19 GIURGIU PSD
65.  Mirea Siminica 28 noi. 1971 30 OLT PSD
66.  Chirteș Ioan-Cristian 9 feb. 1972 28 MUREȘ PNL
67.  Hatos Adrian 29 feb. 1972 5 BIHOR PNL
68.  Mîndruță Gheorghiță 10 mar. 1972 35 SUCEAVA PSD
69.  Cîțu Florin-Vasile 1 apr. 1972 42 BUCUREȘTI PNL
70.  Hangan Andrei 8 apr. 1972 9 BRĂILA AUR
71.  Dragu Anca Dana 3 mai 1972 42 BUCUREȘTI neafiliat
72.  Stocheci Cristina-Mariana 1 iul. 1972 3 ARGEȘ PSD
73.  Firea Gabriela 13 iul. 1972 42 BUCUREȘTI PSD
74.  Firu Stela 14 oct. 1972 27 MEHEDINȚI PNL
75.  Oprinoiu Aurel 26 oct. 1972 31 PRAHOVA USR
76.  Rujan Ion-Cristinel 29 oct. 1972 20 GORJ PSD
77.  Târziu Claudiu-Richard 20 feb. 1973 42 BUCUREȘTI AUR
78.  Pîrvulescu Eugen 3 apr. 1973 36 TELEORMAN PNL
79.  Cseke Attila-Zoltán 9 iun. 1973 5 BIHOR UDMR
80.  Anisie Monica-Cristina 19 iul. 1973 42 BUCUREȘTI PNL
81.  Mateescu Sorin-Cristian 15 oct. 1973 14 CONSTANȚA AUR
82.  Banu Claudia-Mihaela 4 feb. 1974 40 VÂLCEA PNL
83.  Cătană Gheorghe-Adrian 9 apr. 1974 34 SIBIU AUR
84.  Brătescu Liviu 19 apr. 1974 24 IAȘI PNL 14 iun. 2022
85.  Iordache Ion 5 mai 1974 20 GORJ PNL
86.  Császár Károly Zsolt 20 oct. 1974 28 MUREȘ UDMR
87.  Cristina Ioan 9 sep. 1975 2 ARAD PNL
88.  Iovanovici-Șoșoacă Diana 13 noi. 1975 24 IAȘI Neafiliați
89.  Mircescu Ion-Narcis 4 mar. 1976 3 ARGEȘ USR
90.  Anastase Roberta Alma 27 mar. 1976 31 PRAHOVA PNL
91.  Popescu Ion-Dragoș 11 mai 1976 16 DÂMBOVIȚA Neafiliați
92.  Tánczos Barna 25 mai 1976 21 HARGHITA UDMR
93.  Trufin Lucian 1 iun. 1976 7 BOTOȘANI PSD
94.  Bodea Marius 9 iun. 1976 24 IAȘI USR
95.  Dinică Silvia-Monica 14 iul. 1976 42 BUCUREȘTI USR
96.  Turos Lóránd 18 mar. 1977 32 SATU-MARE UDMR
97.  Dogariu Eugen 21 apr. 1977 37 TIMIȘ PSD
98.  Niculescu-Țâgârlaș Cristian-Augustin 25 aug. 1977 26 MARAMUREȘ PNL
99.  Vlad Sergiu Cosmin 26 sep. 1977 2 ARAD USR
100.  Humelnicu Marius 22 oct. 1977 18 GALAȚI PSD
101.  Petcu Toma-Florin 29 apr. 1978 19 GIURGIU PNL
102.  Purcărin Bianca-Mihaela 11 iul. 1978 4 BACĂU PSD
103.  Pălărie Ștefan 12 iul. 1978 42 BUCUREȘTI USR
104.  Spătaru Elena-Simona 4 sep. 1978 42 BUCUREȘTI USR
105.  Ivan Dan 5 sep. 1978 26 MARAMUREȘ USR
106.  Gorghiu Alina-Ștefania 16 sep. 1978 37 TIMIȘ PNL
107.  Scarlat George 5 mai 1979 18 GALAȚI PNL
108.  Bourceanu Septimiu-Sebastian 13 mai 1979 14 CONSTANȚA PNL
109.  Resmeriță Cornel-Cristian 26 ian. 1980 22 HUNEDOARA PSD
110.  Moagher Laura-Mihaela 20 feb. 1980 31 PRAHOVA PSD
111.  Nazare Alexandru 25 iun. 1980 31 PRAHOVA PNL
112.  Dunca Marius-Alexandru 19 iul. 1980 8 BRAȘOV PSD
113.  Matei Constantin-Bogdan 26 oct. 1980 40 VÂLCEA PSD
114.  Postică Andrei 20 dec. 1980 18 GALAȚI neafiliat
115.  Mihai Alfred-Laurențiu-Antonio 18 mai 1981 25 ILFOV PSD
116.  Voiculescu Liviu-Dumitru 24 mai 1981 30 OLT PSD
117.  Răducanu Sebastian 19 iun. 1981 37 TIMIȘ PSD
118.  Antal István-Loránt 19 oct. 1981 21 HARGHITA UDMR
119.  Boancă Rodica 22 dec. 1981 23 IALOMIȚA neafiliat
120.  Cernic Sebastian 6 mai 1982 4 BACĂU USR
121.  Cristescu Ionel-Danut 6 iul. 1982 36 TELEORMAN PSD
122.  Neagu Ionuț 26 sep. 1982 15 COVASNA AUR
123.  Breahnă-Pravăț Ionela-Cristina 18 dec. 1982 4 BACĂU PSD
124.  Cuc Alexandru-Răzvan 4 dec. 1983 29 NEAMȚ PSD
125.  Poteraș Cosmin-Marian 2 dec. 1984 17 DOLJ Neafiliați
126.  Toanchină Marius-Gheorghe 18 apr. 1985 8 BRAȘOV PSD
127.  Trifan Raoul-Adrian 6 iul. 1985 37 TIMIȘ USR
128.  Busuioc Andrei 5 sep. 1985 39 VASLUI AUR
129.  Berea Cristinel-Gabriel 27 iul. 1986 24 IAȘI USR
130.  Darău Ambrozie-Irineu 12 oct. 1986 8 BRAȘOV USR
131.  Zob Alexandru-Robert 3 dec. 1986 32 SATU-MARE USR
132.  Pandea Ciprian 10 dec. 1986 12 CĂLĂRAȘI PNL
133.  Costea Adrian 9 sep. 1987 23 IALOMIȚA AUR
134.  Dohotar Mihăiță - 43 DIASPORA PNL 13 noi. 2023
135.  Moș Patricia Simina Arina - 5 BIHOR PNL 3 oct. 2022
136.  Novak Levente - 28 MUREȘ UDMR 28 noi. 2022
137.  Săniuță Adina - 42 BUCUREȘTI USR 1 feb. 2024
138.  Torma Adrian-Constantin - 11 CARAȘ-SEVERIN PSD 23 oct. 2023

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti sâmbătă, 20 aprilie 2024, 7:12
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro