You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Parliament of Romania > Committees > UNESCO Printable version
2020-present

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Cătăuță Ana-Maria
chairperson since 3 may 2022
deputy PSD 03.05.2022
2. Vice-Chairpersons Negoi Eugen-Remus senator USR  
3. Secretaries Bica Dănuț senator PNL  
4. Members Brătescu Liviu senator PNL 26.03.2024
5.   Bulai Oana-Gianina deputy PSD  
6.   Cazan Laurențiu-Nicolae deputy PNL  
7.   Căuș Vasile-Aurel deputy PNL  
8.   Chelaru Mircia deputy AUR  
9.   Csép Éva-Andrea deputy UDMR  
10.   Dîncu Vasile senator PSD  
11.   Fădor Angelica deputy PNL  
12.   Floroiu Ionel deputy PSD  
13.   Ghera Giureci-Slobodan deputy Minoritati  
14.   Lungu Romeo-Daniel deputy PSD  
15.   Özmen Oana-Marciana deputy PNL 26.03.2024
16.   Resmeriță Cornel-Cristian senator PSD 19.12.2022
17.   Teniță Dragoș-Cătălin deputy Neafiliați  
18.   Weber Mihai deputy PSD 22.06.2022
19.   Zob Alexandru-Robert senator USR 26.06.2023

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Chairperson Weber Mihai deputy PSD 13.12.2021

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member until
1. Bumb Sorin-Ioan senator non-attached 01.05.2023
2. Buzoianu Diana-Anda deputy USR 26.06.2023
3. Firea Gabriela senator PSD 19.12.2022
4. Gorghiu Alina-Ștefania senator PNL 22.06.2022
5. Novák Csaba-Zoltán senator UDMR 14.11.2022
6. Suciu Vasile-Daniel deputy PSD 22.06.2022
7. Viașu Cosmin-Cristian senator USR 21.01.2022
8. Weber Mihai deputy PSD 03.05.2022

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 21 may 2024, 0:28
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro