You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Parliament of Romania > Committees > JSPG Printable version
2020-present

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Vela Ion-Marcel senator PNL  
2. Vice-Chairpersons Berea Cristinel-Gabriel
vice-chairperson since 19 apr. 2023
senator USR 19.04.2023
3.   Florea Oana-Consuela deputy PSD  
4. Secretaries Kelemen Attila deputy UDMR  
5. Members Azamfirei Leonard senator PSD  
6.   Badiu Georgel deputy AUR  
7.   Bode Lucian Nicolae deputy PNL 28.11.2023
8.   Mîndruță Gheorghiță senator PSD  
9.   Molnar Ervin deputy PNL  
10.   Neață Eugen deputy PSD  
11.   Rasaliu Marian-Iulian deputy PSD  
12.   Răducanu Sebastian senator PSD  
13.   Rodeanu Bogdan-Ionel deputy USR  
14.   Stancu Ionel deputy Minoritati  

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Popescu Ion-Dragoș senator Neafiliați 19.04.2023

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member until
1. Avrămescu Gabriel-Ioan deputy PNL 22.12.2023
2. Pecingină Gheorghe deputy Neafiliați 28.11.2023
3. Popescu Ion-Dragoș senator Neafiliați 19.04.2023

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 24 may 2024, 10:10
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro