You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Parliament of Romania > Committees > Revolutionari Printable version
2020-present

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Fălcoi Nicu
chairperson since 14 dec. 2021
deputy USR 14.12.2021
2. Vice-Chairpersons Răducanu Sebastian
vice-chairperson since 3 may 2022
senator PSD 03.05.2022
3. Secretaries Păunescu Silviu-Titus deputy AUR  
4. Members Benedek Zacharie deputy UDMR  
5.   Marșalic Jaro Norbert deputy PNL  
6.   Ostaficiuc Marius-Eugen deputy PSD 11.05.2021
7.   Roman Florin-Claudiu deputy PNL  
8.   Solomon Adrian deputy PSD  
9.   Stativă Irinel Ioan deputy PSD  
10.   Trifan Raoul-Adrian senator USR  

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Chairperson Solomon Adrian deputy PSD 14.12.2021
2. Vice-Chairpersons Dogariu Eugen senator PSD 03.05.2022

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member until
1. Cristescu Radu-Mihai deputy PSD 11.05.2021
2. Dogariu Eugen senator PSD 03.05.2022
3. Prunean Alin-Costel deputy Neafiliați 14.12.2021

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 8 december 2022, 4:57
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro