ARGEȘ
You are here: Home page > Parliamentary bodies 2016-2020 > Chamber of Deputies > Electoral constituencies > ARGEȘ Printable version
Legislature 2016-2020
 No.  Full name Party
Elections End of the
mandate
1. Bica Dănuț Bica Dănuț PNL
2. Bucura-Oprescu Simona Bucura-Oprescu Simona PSD
3. Georgescu Nicolae
until 19.12.2020
Georgescu Nicolae PSD
4. Moșteanu Liviu-Ionuț
until 18.12.2020
Moșteanu Liviu-Ionuț USR
5. Rădulescu Cătălin-Marian Rădulescu Cătălin-Marian PSD PER
6. Vasilică Radu Costin Vasilică Radu Costin PSD
7. Velcea Nicolae
until 23.10.2020
Velcea Nicolae PSD
substitute by
Preda Marin
since 27.10.2020
Preda Marin  PSD  
8. Drăghici Mircea-Gheorghe Drăghici Mircea-Gheorghe PSD   Fără adez.
Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 23 may 2024, 17:37
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro