IAȘI
You are here: Home page > Parliamentary bodies 2016-2020 > Chamber of Deputies > Electoral constituencies > IAȘI Printable version
Legislature 2016-2020
 No.  Full name Party
Elections End of the
mandate
1. Alexe Costel
until 26.10.2020
Alexe Costel PNL
substitute by
Muraru Iulian-Alexandru
since 27.10.2020
Muraru Iulian-Alexandru  PNL  
2. Axinte Vasile Axinte Vasile PSD
3. Chichirău Cosette-Paula
until 18.12.2020
Chichirău Cosette-Paula USR
4. Ciuhodaru Tudor
until 13.06.2019
Ciuhodaru Tudor PSD
substitute by
Cojocaru Petru-Bogdan
since 25.06.2019
Cojocaru Petru-Bogdan  PSD  
5. Cîtea Vasile Cîtea Vasile PSD
6. Gavrilă Camelia Gavrilă Camelia PSD
7. Macovei Silviu Nicu Macovei Silviu Nicu PSD
8. Oprea Dumitru Oprea Dumitru PNL
9. Bodea Marius
until 18.12.2020
Bodea Marius PNL   Fără adez.
Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 22 april 2024, 15:15
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro