Comisie permanentă

Număr membri: 11-25

Domenii de activitate

drepturile omului și ale cetățeanului; problemele minorităților; libertatea de conștiință; problemele cultelor religioase; libertatea de exprimare prin alte mijloace decât prin presă.

Subcomisii

Subcomisia pentru minoritatea maghiarăSubcomisia pentru protecția și promovarea drepturilor persoanelor vârstnice (activitate încetată)Subcomisia antidiscriminareSubcomisia pentru respectarea și apărarea drepturilor și libertăților cetățenilor români aparținând minorității romeSubcomisia pentru monitorizarea respectării drepturilor persoanelor în stare privativă de libertate

Date de contact

Tel: 021.414.1120, 021.414.1121Fax: 021.414.1121Email: cp05@cdep.ro

Activitate parlamentară

Calendar lunar ședințeȘedințe: 2020 2019 2018 2017 2016 Documente: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997

Vizualizare

Pagina fără fotografii

Activități

Comunicate de presaGalerie foto

Camera Deputaților

Legislatura 2016-prezent

Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al
comisiei din data
1. Președinte Iusein Ibram Ibram Iusein Minoritati  
2. Vicepreședinți Daniel Vasile Vasile Daniel Minoritati  
3. Secretari Sergiu Cosmin Vlad Vlad Sergiu Cosmin
secretar din 13 iun. 2017
USR 30.05.2017
4. Membri Erika Benkő Benkő Erika UDMR  
5.   Petronela-Mihaela Csokany Csokany Petronela-Mihaela Minoritati 27.11.2019
6.   Giureci-Slobodan Ghera Ghera Giureci-Slobodan Minoritati 27.11.2019
7.   Luminița-Maria Jivan Jivan Luminița-Maria Neafiliați 08.09.2020
8.   József-György Kulcsár-Terza Kulcsár-Terza József-György UDMR  
9.   Victoria Longher Longher Victoria Minoritati 27.11.2019
10.   Marilena-Emilia Meiroșu Meiroșu Marilena-Emilia PNL 11.12.2019
11.   Emil-Marius Pașcan Pașcan Emil-Marius PMP 04.12.2019
12.   Mariana-Venera Popescu Popescu Mariana-Venera Minoritati 27.11.2019
13.   Ana Adriana Săftoiu Săftoiu Ana Adriana PNL  
14.   Bogdan-Alin Stoica Stoica Bogdan-Alin Minoritati 27.11.2019
15.   Alexandru Teacă Teacă Alexandru PMP 04.12.2019
16.   Silviu Vexler Vexler Silviu Minoritati 27.11.2019

Fosti membri ai biroului comisiei

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al biroului comisiei
din data pâna în data
1. Vicepreședinți Tamara-Dorina Ciofu Ciofu Tamara-Dorina PSD   20.03.2019
2.   Cătălin-Ioan Nechifor Nechifor Cătălin-Ioan PRO România 23.09.2019 11.12.2019
3. Secretari Petre-Florin Manole Manole Petre-Florin PSD   13.02.2019
4.   Cristina-Mădălina Prună Prună Cristina-Mădălina USR   25.04.2017

Fosti membri ai comisiei

Deputatul Grupul
parlamentar
Membru comisiei
din data pâna în data
1. Alexandru-Ioan Andrei Andrei Alexandru-Ioan PNL 12.06.2019 04.09.2019
2. Mircea Marius Banias Banias Mircea Marius PNL 20.03.2019 04.09.2019
3. Nicolae Bănicioiu Bănicioiu Nicolae PRO România 13.06.2018 12.06.2019
4. Tamara-Dorina Ciofu Ciofu Tamara-Dorina PSD   20.03.2019
5. Vasile Cocoș Cocoș Vasile PSD   07.03.2017
6. Marian-Gheorghe Cucșa Cucșa Marian-Gheorghe Neafiliați   01.02.2017
7. Ion Cupă Cupă Ion PMP 01.02.2017 13.06.2017
8. Mircea-Titus Dobre Dobre Mircea-Titus PRO România 13.06.2018 04.09.2019
9. Vlad-Emanuel Duruș Duruș Vlad-Emanuel USR   07.11.2017
10. Nicușor Halici Halici Nicușor PSD   16.05.2017
11. Elena Hărătău Hărătău Elena PNL 12.09.2018 12.12.2018
12. Mihaela Huncă Huncă Mihaela PRO România 14.11.2018 04.09.2019
13. George Ionescu Ionescu George PNL   04.04.2018
14. Petre-Florin Manole Manole Petre-Florin PSD   13.02.2019
15. Petru-Sorin Marica Marica Petru-Sorin PRO România 07.05.2019 04.09.2019
16. Marilena-Emilia Meiroșu Meiroșu Marilena-Emilia PNL 13.06.2018 04.09.2019
17. Ion Mocioalcă Mocioalcă Ion PRO România 13.02.2019 04.09.2019
18. Cătălin-Ioan Nechifor Nechifor Cătălin-Ioan PRO România 30.05.2018 11.12.2019
19. Gabriel Petrea Petrea Gabriel PRO România   07.05.2019
20. Octavian Petric Petric Octavian PRO România 13.02.2019 04.09.2019
21. Eliza-Mădălina Peța-Ștefănescu Peța-Ștefănescu Eliza-Mădălina PSD   24.10.2017
22. Gabriela-Maria Podașcă Podașcă Gabriela-Maria PRO România 13.06.2018 12.06.2019
23. Cristina-Mădălina Prună Prună Cristina-Mădălina USR   25.04.2017
24. Ionuț-Marian Stroe Stroe Ionuț-Marian PNL 01.02.2017 16.05.2018
25. Elvira Șarapatin Șarapatin Elvira PSD   12.12.2018
26. Radu Costin Vasilică Vasilică Radu Costin PSD 21.02.2018 24.10.2018
27. Alin Vasile Văcaru Văcaru Alin Vasile PRO România 13.06.2018 04.09.2019
28. Mihăiță Vîrză Vîrză Mihăiță PSD   13.09.2017