Comisie permanentă

Număr membri: 11-25Înființare: 18.11.2003

Domenii de activitate

eliminarea oricăror forme de discriminare după criteriul de sex și îmbunătățirea condiției femeii în societate; integrarea principiului egalității de șanse între femei și bărbați în inițiativele legislative, în politicile și programele ce interesează atât femeile, cât și bărbații; urmărirea aplicării prevederilor referitoare la egalitatea de șanse și de tratament între femei și bărbați din documentele internaționale ratificate de România.

Date de contact

Email: opegal@cdep.ro

Activitate parlamentară

Calendar lunar ședințeȘedințe: 2019 2018 2017 2016 Documente: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

Vizualizare

Pagina cu fotografii

Activități

Comunicate de presaGalerie foto

Camera Deputaților

Legislatura 2016-prezent

Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați

Funcția Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al
comisiei din data
1. Președinte Iurișniți Cristina-Ionela
președinte din 19 feb. 2018
USR 13.02.2018
2. Vicepreședinți Bulai Iulian USR  
3.   Căruceru Aida-Cristina PSD  
4.   Cupă Ion ALDE  
5. Membri Bîzgan-Gayral Oana-Mioara Neafiliați  
6.   Bogaciu Alexandra-Corina PRO Europa  
7.   Calista Mara-Daniela PNL  
8.   Csép Éva-Andrea UDMR  
9.   Ilișanu Claudiu-Augustin PSD  
10.   Longher Victoria Minoritati  
11.   Rotaru Răzvan-Ilie PSD  
12.   Teiș Alina PSD 13.06.2018
13.   Vîlceanu Dan PNL 12.12.2018

Foști membri ai biroului comisiei

Funcția Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al biroului comisiei
din data până în data
1. Președinte Bîzgan-Gayral Oana-Mioara Neafiliați   21.11.2017
2.   Chichirău Cosette-Paula USR 21.11.2017 13.02.2018
3. Secretari Mareș Mara PNL   12.12.2018

Foști membri ai comisiei

Deputatul Grupul
parlamentar
Membru comisiei
din data până în data
1. Chichirău Cosette-Paula USR 21.11.2017 13.02.2018
2. Ciuhodaru Tudor PSD 24.10.2017 13.06.2018
3. Coste Marina-Adelina PSD   13.08.2017
4. Mareș Mara PNL   12.12.2018