Comisie permanentă

Număr membri: 11-25

Domenii de activitate

probleme și programe de politică externă a României; dialogul bilateral cu comisiile similare ale parlamentelor altor state și ale organismelor parlamentare internaționale; avizarea tratatelor, conventiilor și altor instrumente internaționale la care aderă România; audierea persoanelor propuse a fi numite în functia de ambasador al României în străinătate, în urma căreia dă un aviz consultativ.

Date de contact

Email: cp13@cdep.ro

Activitate parlamentară

Calendar lunar ședințeȘedințe: 2019 2018 2017 Documente: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2002 2001 2000 1999 1998 1997

Vizualizare

Pagina cu fotografii

Activități

Comunicate de presaGalerie foto

Camera Deputaților

Legislatura 2016-prezent

Comisia pentru politică externă

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al
comisiei din data
1. Președinte Biró Rozália-Ibolya UDMR  
2. Vicepreședinți Ardelean Ben-Oni PNL  
3.   Barna Ilie Dan USR  
4.   Nasra Gabriel-Horia
vicepreședinte din 21 feb. 2018
PSD 13.02.2018
5. Secretari Culeafă Mihai PNL  
6.   Furtună Mirela PSD  
7. Membri Anastase Roberta Alma PNL  
8.   Balan Ioan PNL  
9.   Bănicioiu Nicolae PRO Europa 12.06.2019
10.   Cosma Andreea PSD 16.05.2017
11.   Dobrovie Matei-Adrian PNL  
12.   Ganț Ovidiu Victor Minoritati  
13.   Gerea Andrei Dominic PRO Europa 13.06.2017
14.   Intotero Natalia-Elena PSD  
15.   Kelemen Hunor UDMR 11.09.2019
16.   Podașcă Gabriela-Maria PRO Europa 12.06.2019
17.   Rotaru Răzvan-Ilie PSD  
18.   Voicu Mihai Alexandru PNL  

Fosti membri ai biroului comisiei

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al biroului
pâna în data
1. Vicepreședinți Intotero Natalia-Elena PSD 21.02.2018

Fosti membri ai comisiei

Deputatul Grupul
parlamentar
Membru comisiei
din data pâna în data
1. Bogaciu Alexandra-Corina PRO Europa 13.06.2018 04.09.2019
2. Constantin Daniel PRO Europa   04.09.2019
3. Coste Marina-Adelina PSD   13.08.2017
4. Dumitrache Ileana Cristina PSD   20.03.2019
5. Gherman Dumitru PSD 13.09.2017 06.02.2019
6. Ilișanu Claudiu-Augustin PSD   07.03.2017
7. Korodi Attila UDMR   11.09.2019
8. Luca Andaluzia PSD   04.01.2017
9. Lupașcu Costel PSD   11.04.2017
10. Pau Radu - Adrian PRO Europa 13.02.2019 04.09.2019
11. Podașcă Gabriela-Maria PRO Europa 21.02.2018 13.06.2018
12. Ponta Victor-Viorel PRO Europa   13.06.2018
13. Tomac Eugen PMP   20.06.2019
14. Văcaru Alin Vasile PRO Europa 01.02.2017 13.06.2018
15. Vîrză Mihăiță PSD 13.09.2017 24.10.2017