Comisie permanentă

Număr membri: 11-17Înființare: 18.11.2003

Domenii de activitate

eliminarea oricăror forme de discriminare după criteriul de sex și îmbunătățirea condiției femeii în societate; integrarea principiului egalității de șanse între femei și bărbați în inițiativele legislative, în politicile și programele ce interesează atât femeile, cât și bărbații; urmărirea aplicării prevederilor referitoare la egalitatea de șanse și de tratament între femei și bărbați din documentele internaționale ratificate de România.

Activitate parlamentară

Calendar lunar ședințeȘedințe: 2016 2015 2014 2013 Documente: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

Vizualizare

Pagina cu fotografii

Activități

Comunicate de presa

Camera Deputaților

Legislatura 2012-2016

Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al
comisiei din data
1. Președinte Mincă Liliana
președinte din 17 mai 2016
ALDE  
2. Vicepreședinți Dalca Ștefan-Petru
vicepreședinte din 17 mai 2016
ALDE  
3.   Marcu Viorica
vicepreședinte din 24 iun. 2014
PNL  
4.   Podașcă Gabriela-Maria PSD  
5. Secretari Firczak Gheorghe Minoritati  
6.   Marcoci Vlad PNL  
7. Membri Drăghici Mircea-Gheorghe PSD  
8.   Gheorghe Florin PSD  
9.   Molnar Zsolt UDMR  
10.   Orban Ludovic PNL  
11.   Pană Adriana-Doina PSD 12.02.2013
12.   Paul Maria-Andreea PNL  
13.   Pocora Cristina-Ancuța PNL  

Fosti membri ai biroului comisiei

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al biroului comisiei
din data pâna în data
1. Președinte Dalca Ștefan-Petru ALDE 09.09.2014 17.05.2016
2.   Mincă Liliana ALDE   09.09.2014

Fosti membri ai comisiei

Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al comisiei
pâna în data
1. Nichita Cristina PSD 12.02.2013