Comisie permanentă

Număr membri: 15-31

Domenii de activitate

constituționalitatea proiectelor de lege și a propunerilor legislative; reglementări în domeniul dreptului civil, penal, contravențional, procedură civilă, penală, administrativă, organizarea judecătorească; alte reglementări cu caracter precumpănitor juridic; probleme de disciplină parlamentară, incompatibilități și imunități.

Subcomisii

Subcomisia pentru monitorizarea executării hotărârilor Curții Europene a Drepurilor Omului

Activitate parlamentară

Calendar lunar ședințeȘedințe: 2016 2015 2014 2013 2012 Documente: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 201 Înreg.video: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008

Vizualizare

Pagina fără fotografii

Activități

Comunicate de presa

Evenimente

2014

Camera Deputaților

Legislatura 2012-2016

Comisia juridică, de disciplină și imunități

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al
comisiei din data
1. Președinte Liviu-Bogdan Ciucă Ciucă Liviu-Bogdan ALDE  
2. Vicepreședinți Ioan Cupșa Cupșa Ioan
vicepreședinte din 31 mar. 2015
PNL  
3.   Nicolae-Ciprian Nica Nica Nicolae-Ciprian PSD  
4.   Valeria-Diana Schelean-Șomfelean Schelean-Șomfelean Valeria-Diana
vicepreședinte din 17 iun. 2014
PNL  
5. Secretari Ninel Peia Peia Ninel
secretar din 3 oct. 2016
PSD 20.09.2016
6.   Vasile Varga Varga Vasile
secretar din 2 noi. 2015
PNL  
7. Membri Luminița-Pachel Adam Adam Luminița-Pachel UNPR  
8.   Gabriel Andronache Andronache Gabriel PNL  
9.   Daniel-Ionuț Bărbulescu Bărbulescu Daniel-Ionuț PSD  
10.   Steluța-Gustica Cătăniciu Cătăniciu Steluța-Gustica ALDE  
11.   Paul Dumbrăvanu Dumbrăvanu Paul PNL 13.10.2015
12.   Cătălin-Daniel Fenechiu Fenechiu Cătălin-Daniel PNL  
13.   Alina-Ștefania Gorghiu Gorghiu Alina-Ștefania PNL  
14.   Aurelian Ionescu Ionescu Aurelian ALDE 08.10.2013
15.   Marius Manolache Manolache Marius neafiliat  
16.   Ion Marocico Marocico Ion Minoritati 11.03.2014
17.   András-Levente Máté Máté András-Levente UDMR  
18.   Niculina Mocioi Mocioi Niculina PNL  
19.   Eugen Nicolicea Nicolicea Eugen PSD  
20.   Ionuț-Cristian Săvoiu Săvoiu Ionuț-Cristian PSD 13.05.2015
21.   Sorin Constantin Stragea Stragea Sorin Constantin PSD  
22.   Elena Cătălina Ștefănescu Ștefănescu Elena Cătălina PSD 08.10.2013

Fosti membri ai biroului comisiei

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al biroului comisiei
din data pâna în data
1. Vicepreședinți Steluța-Gustica Cătăniciu Cătăniciu Steluța-Gustica ALDE   30.09.2014
2.   Theodor-Cătălin Nicolescu Nicolescu Theodor-Cătălin PNL 30.09.2014 25.03.2015
3.   Sorin Constantin Stragea Stragea Sorin Constantin PSD 11.03.2014 17.06.2014
4. Secretari Gabriel Andronache Andronache Gabriel PNL 30.09.2014 02.11.2015
5.   Valeria-Diana Schelean-Șomfelean Schelean-Șomfelean Valeria-Diana PNL 10.06.2013 17.06.2014

Fosti membri ai comisiei

Deputatul Grupul
parlamentar
Membru comisiei
din data pâna în data
1. Ioan Adam Adam Ioan PSD   19.01.2015
2. George Becali Becali George PNL   29.05.2013
3. Steluța-Gustica Cătăniciu Cătăniciu Steluța-Gustica ALDE 18.10.2016 09.12.2015
4. Dănuț Culețu Culețu Dănuț PNL 08.05.2013 01.04.2015
5. Mihai-Bogdan Diaconu Diaconu Mihai-Bogdan neafiliat   08.10.2013
6. Vasile-Cătălin Drăgușanu Drăgușanu Vasile-Cătălin PNL 03.02.2016 25.10.2016
7. Daniel Florea Florea Daniel PSD   27.06.2016
8. Florian Daniel Geantă Geantă Florian Daniel PSD   08.05.2013
9. Mircea Grosaru Grosaru Mircea Minoritati   03.02.2014
10. Iusein Ibram Ibram Iusein Minoritati   16.03.2016
11. Florin Iordache Iordache Florin PSD   21.12.2012
12. Ion-Bogdan Mihăilescu Mihăilescu Ion-Bogdan PSD   11.11.2016
13. Cosmin Necula Necula Cosmin PSD   22.06.2016
14. Theodor-Cătălin Nicolescu Nicolescu Theodor-Cătălin PNL   25.03.2015
15. Victor Roman Roman Victor PSD 21.12.2012 11.10.2016
16. Ion Șcheau Șcheau Ion PNL 01.04.2015 13.10.2015