Comisie permanentă

Aprobare componență: 18.12.2000

Domenii de activitate

probleme și programe de politică externă a României; dialogul bilateral cu comisiile similare ale parlamentelor altor state și ale organismelor parlamentare internaționale; avizarea tratatelor, conventiilor și altor instrumente internaționale la care aderă România; audierea persoanelor propuse a fi numite în functia de ambasador al României în străinătate, în urma căreia dă un aviz consultativ.

Activitate parlamentară

Calendar lunar ședințeDocumente: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2002 2001 2000 1999 1998 1997

Vizualizare

Pagina cu fotografii

Camera Deputaților

Legislatura 2000-2004

Comisia pentru politică externă

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al
comisiei din data
1. Președinte Podgorean Radu PSD  
2. Vicepreședinți Dorian Dorel Minoritati  
3.   Mitrea Manuela PSD  
4. Secretari Brudașcu Dan PRM  
5.   Dragu George PSD  
6. Membri Afrăsinei Viorica PSD  
7.   Arghezi Mitzura Domnica PRM  
8.   Bentu Dumitru PSD  
9.   Ionescu Mihaela PRM  
10.   Ionescu Smaranda Eugenia PRM  
11.   Kónya-Hamar Sándor UDMR  
12.   Mitrea Miron Tudor PSD  
13.   Moisescu Vlad-Octavian PNL 13.09.2004
14.   Nassar Rodica PSD  
15.   Năstase Adrian PSD  
16.   Neamțu Tiberiu Paul PSD  
17.   Niculescu Constantin PSD  
18.   Niculescu Duvăz Bogdan Nicolae PSD 10.03.2003
19.   Popescu Dorin Grigore PNL 20.02.2001
20.   Severin Adrian PSD  
21.   Sonea Ioan neafiliat  
22.   Stănișoară Mihai PD  
23.   Suciu Vasile PSD  
24.   Szilágyi Zsolt neafiliat  

Fosti membri ai comisiei

Deputatul Grupul
parlamentar
Membru comisiei
din data pâna în data
1. Chiliman Andrei Ioan PNL 05.09.2002 24.06.2004
2. Dumitrescu Cristian-Sorin PSD   16.02.2004
3. Hașotti Puiu PNL   05.09.2002
4. Meșca Sever PSD 20.05.2002 01.12.2004
5. Rusu Horia Mircea PNL   29.01.2001
6. Știrbeț Cornel PNL 01.03.2001 27.03.2001
7. Teculescu Constantin PSD   20.05.2002