Friendship parliamentary group with Japan

 Position Full name Member Groupsince
1. Chairperson Mărculeț Petrescu Mira Anca Victoria
since 20 dec. 2005
deputy PRM 20 dec. 2005
2. Vice-Chairperson Știucă Alecsandru deputy PSD
3. Members Arion Viorel senator PD-L
4.   Coșea Dumitru Gheorghe Mircea deputy PD-L
5.   Dorneanu Valer deputy PSD
6.   Găleteanu Monalisa deputy PSD
7.   Grigore Dan deputy PC
8.   Ilașcu Ilie senator PRM
9.   Iliescu Valentin Adrian deputy PD-L
10.   Longher Ghervazen deputy Minoritati
11.   Luchian Ion deputy PNL
12.   Mărășescu Nicolae senator PSD 19 mar. 2008
13.   Moraru Ioan senator PSD
14.   Rădoi Ovidiu senator PD-L
15.   Tabără Valeriu deputy PD-L
16.   Terinte Radu senator PNL
17.   Țundrea Ioan deputy PC

Former members of the group:

  Full name Member Groupuntil
1. Mitrea Miron Tudor deputy PSD 3 sep. 2008
2. Pașcu Ioan Mircea deputy PSD 20 dec. 2007
3. Iorgovan Antonie senator PSD 4 oct. 2007
4. Kovacs Attila deputy UDMR 10 jul. 2008
5. Ciontu Corneliu deputy PC 20 dec. 2005