Joint parliamentary bodies
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Parliament of Romania > Friendship groups > Serbia Versiunea pentru printare

Friendship parliamentary group with Serbia

 Position Full name Member Groupsince
1. Chairperson Iriza Marius
since 20 dec. 2005
deputy PRM 20 dec. 2005
2. Vice-Chairperson Nedelcu Gabriela
since 23 mar. 2006
deputy PSD 23 mar. 2006
3. Secretary Gvozdenovici Slavomir deputy Minoritati
4. Members Almăjanu Marin deputy PNL
5.   Almășan Liviu deputy PD-L
6.   Diaconescu Renică deputy PSD
7.   Dumitrescu Gheorghe-Viorel senator PRM
8.   Igaș Traian Constantin deputy PD-L
9.   Ivănescu Paula Maria senator PD-L
10.   Mărășescu Nicolae senator PSD 19 mar. 2008
11.   Micula Cătălin deputy PNL
12.   Mocioalcă Ion deputy PSD
13.   Morțun Alexandru Ioan senator PNL
14.   Oprea Gabriel deputy PSD
15.   Ursărescu Dorinel deputy PNL

Former members of the group bureau:

 Position Full name Member Group
1. Chairperson Almășan Liviu
until 20 dec. 2005
deputy PD-L
2. Vice-Chairperson Mazăre Alexandru
until 23 mar. 2006
deputy PSD

Former members of the group:

  Full name Member Groupuntil
1. Dan Iosif deputy PSD 5 dec. 2007
2. Mazăre Alexandru deputy PSD 23 mar. 2006
3. Iorgovan Antonie senator PSD 4 oct. 2007

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 19 september 2020, 6:20
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro