Joint parliamentary bodies
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Parliament of Romania > Friendship groups > Norvegia Versiunea pentru printare

Friendship parliamentary group with Norway

 Position Full name Member Groupsince
1. Chairperson Pascu Bogdan deputy PC
2. Vice-Chairperson Popeangă Petre deputy PRM
3. Secretary Zamfir Gabriel Sorin deputy PNL
4. Members Bentu Dumitru deputy PSD
5.   Blaga Vasile senator PD-L
6.   Buhăianu-Obuf Cătălin Ovidiu deputy PD-L
7.   Ciopraga Mircea deputy PNL
8.   Constantinescu Anca deputy PD-L
9.   Frâncu Emilian Valentin deputy PNL
10.   Iriza Marius deputy PRM
11.   Kelemen Atilla-Béla-László deputy UDMR
12.   Mohora Tudor deputy PSD
13.   Nassar Rodica deputy PSD
14.   Novolan Traian senator PSD
15.   Tănăsescu Dan Claudiu senator -
16.   Vasile Aurelia deputy PSD 5 dec. 2007

Former members of the group:

  Full name Member Groupuntil
1. Tănăsescu Mihai Nicolae deputy PSD 29 may 2007
2. Crețu Ovidiu Teodor senator PSD 23 jun. 2008
3. Gonțea Ion deputy PD-L 14 jul. 2008
4. Pete Ștefan senator UDMR 13 oct. 2008
5. Popa Aron Ioan senator PNL 13 oct. 2008

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 30 march 2020, 20:46
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro